Euro Volley 23 M  „Добра прелюдия към олимпийската квалификация“

Euro Volley 23 M „Добра прелюдия към олимпийската квалификация“


 

Какъв е форматът на турнира?

От 2019 г. на Euro VOLLEY са се състезават не 16, а 24 отбора. CEV разшири своята география, но увеличи броя на преминаващите мачове. В груповата фаза отборите са разделени в четири групи. Четирите най-добри отбора от всека група ще се класират за 1/8-финалите.

 

Тел Авив и Скопие ще бъдат домакини само на мачове от груповата фаза. Феновете в българската Варна ще видят на живо мачовете от груповата фаза, 1/8-финалите (4 мача) и 1/4-финалите (2 мача). Повечето мачове са в Италия. Болоня, Перуджа и Анкона са домакини на мачовете от груповата фаза, Бари – 1/8-финалите (4 мача) и 1/4-финалите (2 мача). Полуфиналите и мачовете за медали ще се проведат в арена PalaLottomatica с 11 000 места в Рим.

Кого да подкрепям?

В отсъствието на руския национален отбор всеки фен ще намери отбор по свой вкус. Но има усещането, че Сърбия и България ще получат най-положителни вибрации – всяка от тях има по трима играчи от руски клубове.

foto:fivb.com

Заявката на сърбите включваше играчите Марко Ивович (Динамо-ЛО), Урош Ковачевич (Урал) и блокировачът Петър Кръсманович (Газпром-Югра). Сред българите са диагоналът Цветан Соколов (Динамо), посрещачите Мартин Атанасов (Локомотив) и Аспарух Аспарухов (Кузбас). Освен това българският национален отбор е воден от треньора на Локо Пламен Константинов.

foto:fivb.com

Кои са фаворитите?

Италия е действащ европейски шампион, а в същото време и световен шампион. Главният треньор на отбора Фердинандо де Джорджи искаше неговите момчета да достигнат върха си по-близо до Олимпиадата в Париж, но това се случи много по-рано – талантливият млад отбор беше много гладен за победи.

foto:fivb.com

Сега от нея очакват подвизи на домашния турнир и това, разбира се, оказва напрежение върху играчите, както призна центърът на Джанлука Галаси. Заедно с него в линията на блокировачите са Роберто Русо, Джовани Сангинети и Леандро Моска. Липсва вицекапитанът Симоне Анзани, който се опитва да се отърве от сърдечните аритмии – 31-годишният волейболист вече претърпя две операции това лято. Преди дни той посети тренировката на националния отбор, като го нарече голямо семейство, а играчите – по-малки братя.

foto:federvolley.it

Преди Euro Volley италианците спечелиха Мемориала  Вагнер. Посрещачът Матиа Ботоло се показа много ярко там, като даде знак на старши треньора, че е готов да замества по-често Алесандро Микиелетто и Даниеле Лавия в основата. Освен това турнирът в Краков даде отговор на де Джорджи на въпроса за втория диагонал. Той избра 19-годишния Алесандро Боволента. По-опитният Фабрицио Джирони се прибра от тренировъчния лагер.

 

„В треньорството има неприятен момент на раздяла с играчите. Мислех, че сега Боволента може да ни помогне повече. Той е много интересно момче. Сигурен съм, че ще ни бъде от полза в дългото пътуване, което ще извървим на Европейското първенство“, каза де Джорджи.

 

Полша тръгва  само с три центъра

 

Полша е фаворит на букмейкърите за турнира. Тази година отборът спечели Лигата на нациите. Освен това тази титла беше първа за нея след триумфа на Мондиал 2018. И първият след появата на Вилфредо Леон, който, противно на очакванията на мнозина, не направи Полша непобедима. На предишните две европейски първенства поляците се препънаха със Словения на полуфиналите (1:3, 1:3).

foto:fivb.com

На поредно европейско първенство отборът на Никола Гърбич отива  без един от водещите волейболисти. Блокиращият Матеуш Бенек във Финалната осмица на Лигата на нациите влоши контузия на крака и отпадна до края на сезона за националния отбор. Още по-изненадващо е, че Гърбич реши да вземе само трима центрове на турнира – това са Норберт Хубер, Карол Клос и Якуб Кохановски. Матеуш Поремба беше отстранен. Ако друг център се контузи, специалистът може да съжалява за решението си.

Той избра да включи петима крайни нападатели в заявката. Той има вариант за всеки случай: Леон, Александър Сливка, Бартош Бедноз, Томаш Форнал и Камил Семенюк. След катастрофалния Мемориал  Вагнер поляците изиграха контролен мач с Украйна (3:2), в който съставът беше отчайващо разбъркан. Леон се оказа най-слабия от завършилите, реализирайки само две от седем атаки (29%).

foto:fivb.com

„Трябва да помним и разбираме, че всеки играе срещу нас на предела на възможностите си. Ние сме едни от най-добрите, затова съперниците имат такава нагласа. Трябва да сме готови за това“, каза Гърбич.

Франция с Нгапет и едно Либеро

 

Треньорът на Франция Андреа Джани също взе петима крайни нападатели (Ървин Нгапет, Кевин Тили, Тревър Клевено, Ясин Луати и Тимъти Карле), но пожертва второто либеро.

foto:Pawel Piotrowski

Основният проблем на французите е коляното на Нгапет. Заради контузия лидерът на тима пропусна цялата Лига на нациите и не влезе на корта  в мачовете на Мемориала  Вагнер. Според някои информации той може да пропусне началото на груповата фаза на европейското.

„В края на сезона коляното ме болеше ужасно. Месец след сезона продължаваше да боли дори при ходене. Не можахме да намерим причината. Следаващ задълбочен преглед показа, че имам малко разкъсване на сухожилието. Сега коляното не ме боли и нямам търпение да се върна на корта. Не съм играл изобщо от три месеца, така че сега търся усещане за топката“, каза Нгапет пред L’Equipe.

Без Нгапет французите се провалиха в Лигата на нациите, като се класираха на косъм за Финалната осмица и загубиха в първия кръг на плейофите от САЩ. Резултатът  а оттам и бъдещето на Джани зависи пряко от това в каква форма ще бъде той.

foto:fivb.com

 

Диагоналът на Словения отново ще бъде затворен от Мозич и Чебул

 

Европейското първенство е любимият турнир на националния отбор на Словения, в който тя постигна основните си постижения: три сребърни медала (2015, 2019, 2021) след поражения от Франция (0:3), Сърбия (1:3) и Италия ( 2:3) съответно.

foto:fivb.com

През този сезон заради контузии словенците не могат да разчитат на двама важни състезатели – разпределителя Деян Винчич и диагонала Тончек Щерн. През последните години Винчич споделяше игрово време с Грегор Ропрет, така че тази загуба не стана критична. Диагоналът е по-труден. Сега в заявката на националния отбор за турнира има само един играч на този пост- 18-годишният Ник Муянович. Позицията се затваря от играчи – или Клемен Чебул (Лигата на нациите), или Рок Мозич (Мемориал  Вагнер).

„На Европейското първенство за нас е важно да се фокусираме върху всеки мач. В крайна сметка всеки от тях влияе на точките в световната ранглиста. Те са важни за евентуална допълнителна квалификация за Олимпийските игри. Това е най-добрата рецепта, без излишно мислене и пресмятане“, каза старши треньорът на словенците Георге Крецу.

 

Преди европейското отборът му победи Италия и Полша в Краков, получавайки допълнителна увереност.

Ковачевич смята европейското подготовката за олимпийска квалификация

 

В националния отбор на Сърбия се завърнаха три звезди, които пропуснаха Лигата на нациите – диагоналът Александър Атанасевич, блокировачът Марко Подрашчанин и посрещачът Ковачевич. Между другото, въпреки изобилието от контузени, отборът от Балканите изглеждаше достойно в комерсиалния турнир, заемайки 9-то място. Но е рано да се каже, че контузиите са оставили сърбите на мира. Според главния треньор на отбора Игор Колакович сега Ивович (гръб) и Ковачевич (мускули) имат здравословни проблеми.

foto:fivb.com

„Доколко сме подготвени ще покажат резултатите. Надявам се, че по време на състезанието ще подобрим формата си, както обикновено прави Сърбия, и в точното време ще бъдем готови за битка “, каза Колакович.

 

На 23 и 24 август сърбите в Белград изиграха контролни срещи с Чехия (3:2, 4:0). Във втората среща треньорът остана доволен и от двамата диагонали: Атанасевич направи 86% от топките (12/14), а Дражен Лубурич направи 69% (9/13). Въпросът за основния диагонал е отворен, но разпределител очевидно ще бъде Вук Тодорович. Дълги години първи номер на сърбите беше Никола Йовович, но в пред олимпийския сезон той неочаквано поиска да му даде почивка, като каза, че е изтощен.

Междувременно за Сърбия е изключително важно да подобри класирането си, тъй като ще бъде много трудно да влезе директно в Париж 2023. За два билета за Олимпиадата през октомври те ще се борят с Япония, САЩ, Словения, Турция, Тунис, Египет и Финландия.

 

„Разбира се, основната ни цел е да отидем на Олимпийските игри. Европейското първенство ще бъде добра прелюдия и настройка на формата преди най-важния турнир – селекцията за Олимпиадата. Не сме били в Рио и Токио, но мисля, че това поколение заслужава да бъде част от такова събитие в Париж“, каза Ковачевич.

Кой може да бъде тъмният кон?

Йовович в скорошно интервю включи Полша, Италия, Франция, Сърбия и Словения сред фаворитите за Европейското първенство, а също така поиска да се обърне внимание на Турция. Ние сме солидарни с него. Турците са наистина много добри тази година и под ръководството на новия старши треньор Алберто Джулиани вече спечелиха два турнира – Евролигата и Купата на кандидатите, като спечелиха билет за Лигата на нациите-2024.

 

Турците имат мощен нападател Адис Лагумджия, който е добре подкрепян от  Ефе Байрам и Бурутай Субаши. Играта им дирижира 38-годишният разпределител Арслан Екши, играл навремето в Локомотив.

Също така в плейофите Холандия е доста способна да вдигне известен шум, водена от своя звезден диагонал Нимир Абделазиз. На последното европейско  “оранжевите” загубиха от Сърбия на четвъртфиналите (0:3).

 

Той много се надява България  да върне предишния си имидж на топ отбор. На домашния турнир тимът се цели поне в четвъртфиналите. В Лигата на нациите отборът изглеждаше слаб, но го нямаше Соколов, който ще играе на .

EuroVolley.

Алмаз Хаиров https://sport.business-gazeta.ru/article/287156

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours