
Японската лига набира скорост.
Японската лига набира скорост. Лимитът на състезатели се разширява по-рано от планираното.
За едно десетилетие те искат да създадат най-силното първенство в света.
Японските клубове продължават да променят трансферния пазар. Ако по-рано в Страната на изгряващото слънце заминаваха единици звездни играчи, сега те са десетки. И японците нямат намерение да спират. На последното заседание на управителния съвет на лигата беше решено още от сезон 2026/27 лимитът да бъде увеличен от двама на трима легионери.
Японците промениха стратегията си
През следващите два сезона в Япония трябваше да действа сегашният модел, според който всеки отбор може да подпише двама чужденци и един допълнителен легионер от Азия. Няколко клуба затвориха азиатския слот за волейболисти от Китай, Индонезия и Китайски Тайпе.
В японската лига смятаха, че ограничаването на броя на легионерите ще има положителен ефект върху развитието на младите японски таланти. Те обаче бързо промениха стратегията си и съкратиха преходния период към по-гъвкав лимит. От сезон 2026/27 клубовете могат да подписват до трима чужденци, независимо от тяхната географска принадлежност.
Сега в Япония преобладава мнението, че само стремежът да бъде най-атрактивната лига от гледна точка на спорта и маркетинга ще има положителен ефект върху развитието на японския волейбол. Разширяването на лимита е част от плана на лигата да стане най-добрата в света в близкото десетилетие.
За тази цел ръководството на лигата повишава изискванията към клубовете. Те трябва да имат юридическа независимост и финансови гаранции от спонсори. От тях се изисква също да подписват професионални договори с повечето играчи и да публикуват финансова информация.
С финансите на японските клубове всичко е наред. Лидерите в първенството издават договори за суми от 500 000 до 1 милион долара годишно, които привличат топ играчи.
В момента в Япония играят Нимир Абдел-Азиз, Дмитрий Мусерски, Рикардо Лукарели, Александър Сливка, Ореол Камехо, Тори Дефалко, Мигел Лопес, Томас Джашке, Мачей Музай, Алан Соуза, Тине Урнаут и други.
Средната посещаемост на мачовете в лигата е почти 3000 зрители
Възходът на японското първенство за европейските лиги определено е минус. Броят на топ играчите не се увеличава, а конкуренцията за тях става все по-голяма. Съответно трябва или да повишите офертите идващи от Азия, или да се откажете от желаните играчи.
Сребърният медалист от Олимпиадата и най-добър блокировач Норберт Хубер от „Ястрезебски“ избра да продължи кариерата си в „Нагоя“. Вече е известно, че в „Осака Блутън“ през следващия сезон ще премине французинът Антуан Бризар. Според слуховете тимът ще бъде воден от Туомас Самелвуо, „Асеко Ресовоя“ вече намери заместник в лицето на Масимо Боти.
Между другото, тези дни действащите шампиони на Италия и Япония – „Перуджа“ и „Санторини“ – обявиха партньорството си. На 7 и 8 октомври тази година те ще проведат два мача на „Ариаке Арена“ в Токио, която през 2021 г. бе домакин на олимпийския турнир. За 2026 г. е насрочена реципрочната визита на Санторини в Италия.
Интересът на „Перуджа“ към японската страна е обясним, тъй като за отбора играе посрещачът Юки Ишикава, който е обичан в родината си. „За първи път в историята си организираме подобно сътрудничество. Имаме много японски зрители в залата и винаги ги виждаме усмихнати. В Япония активно следят волейбола и за нас това партньорство е важно, включително и по отношение на промоцията“, каза собственикът на „Перуджа“ Джино Сирчи.
Между другото, в миналия 12-ти кръг беше поставен рекордът за настоящото първенство на Япония по посещаемост – 4713 зрители на мач. Вторият от сдвоените мачове на Токио срещу Хокайдо на „Ариаке Арена“ беше посетен от 7605 зрители, а един от мачовете на „Санторини“ срещу „Хирошима“ събра 7163 зрители. А „Сакай“ счупи клубния рекорд за сезона, събирайки повече от 6000 зрители на двата мача с „Осака Блутън“. Това означава, че средната посещаемост на мач за сезона е 2921 зрители.
Алмаз Хаиров https://sport.business-gazeta.ru/volleyball
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
+ There are no comments
Add yours