Началният удар
Сам срещу шестима
Васил Господинов
Сервисът – това е егото на всеки волейболист. Според правилника на играта, освен първият начален удар, който се определя чрез жребий, всички следващи се изпълняват след постигната точка. В играта това е единственото действие при което състезателят самостоятелно атакува противника без взаимодействие с партньорите си. От начина по който е изпълнен началния удар до голяма степен зависи успеха на всяка отделно взета игрова ситуация. Това от своя страна означава, че всеки играч трябва да търси и да възпроизвежда максимален ефект от собствените си изпълнения. На практика реализацията на тази идея не е никак лесна. В подкрепа на това ще се опитам да направя един анализ на отделните моменти , от които зависи изпълнението на началния удар.
снимка: cev.lu
МОТИВИРАЩИ ФАКТОРИ:
- След спечелена точка настроението на отбора е приповдигнато.
- Ако точката е постигната след блок или забиване от този, който ще сервира, самочувствието му е високо.
- Още по силен е ефекта, когато от сервис се постига директна точка.
- Силно влияние върху изпълнението оказва и скандирането на публиката поименно/ това понякога обаче действа превъзбуждащо/.
Изброените фактори формират общата психологическа обстановка преди изпълнение на сервиса.
ИЗБИРАНЕ ПОСОКА НА ЛЕТЕЖА НА ТОПКАТА.
- След указания на треньора.
- От собствени наблюдения директно към играч със слабо посрещане.
- Изолиране на противников играч атакуващ от зона 4.
- Стремеж към силово или стабилно изпълнение съобразено с резултата.
Тези замисли представляват тактическата постановка преди изпълнението на сервиса.
НАЧИН НА ИЗПЪЛНЕНИЕ.
- Чрез високо подхвърляне на топката и удар след отскок с въртеливо движение на топката.
- Чрез ниско подхвърляне с отскок без въртеливо движение на топката.
- И при двата начина – удар с намалена сила за скъсено изненадващо падане на топката в полето на противника.
От техниката на изпълнението зависи и реализирането на целите.
Съобразяването с всичките изброени фактори прави реализацията на началния удар особено трудна, но същевременно с относително най- висок дял за успеха в състезанията по волейбол. Едно е да нанесеш удар в цел чрез хвърляне на уреда топка, съвсем друго е да подхвърлиш този уред , точно да го нацелиш и да вложиш определена сила и парабола на неговия летеж.
Като подчертавам значението на началния удар считам, че статистическите наблюдения върху индивидуалния принос на играчите в състезанието по волейбол са много важни. В тази насока препоръчвам да се използва петобална кодова оценка, която обхваща всички ситуации при изпълнението на сервиса:
5- директна точка.
4- топка необработена за атака .
3- топка неудобна за бърза атака.
2- топка удобна за бърза атака.
1-грешка.
Изводите от тази информация могат да улеснят треньора за подхода му към всеки играч, а така също и за определяне на достатъчно време за усъвършенстване на този елемент. Нещо повече- още в началното обучение сервиса трябва да се овладява приоритетно.
Завършвам с отговора на въпроса кога началния удар трябва да бъде рисков и кога стабилен. Всеизвестно е ,че определяш е резултата на таблото. Но при класните отбори обаче нещата са по различни. Рискува този отбор , който е почти сигурен ,че при загуба ще се справи с началния удар и защитата на противника и така да придобие отново право за атака от собствен начален удар.
снимка: cev.lu
РЕТРОСПЕКЦИЯ НА НАЧАЛНИЯ УДАР
В исторически план творческата мисъл на специалисти и състезатели търсеха и създаваха нови техники при изпълнението на началните удари. В далечното минало най- голям ефект се получаваше при изпълнението на страничния (естонски ) начален удар, при който се влагаше максимална сила на удара без отскок. У нас изявени представители на този вид бяха Пондалов, Захариев, Господинов. В по близко време , като модерен и резултатен, се появи така наречения лъкатушещ начален удар(японски).Характерно за него е, че летежа на топката е без въртеливо движение. Изненадата при него беше внезапното падане на топката. Неговата резултатност в началото беше твърде голяма, но в последствие той се неутрализираше чрез посрещането с две ръце отдолу.
Днес като най резултатен се прилага сервисът с отскок имитиращ забиване. Неговата поява дойде от Бразилия. У нас отлични и стабилни изпълнения са постигали Ганев, Казийски, Николов, Соколов, Скримов, и още други. На второ място , но с много по-голямо приложение, днес се използва лицевия начален удар с отскок т.н.(флот). Движението на топката е плаващо. Този вид е патент на американците. Силно разпространен както при мъжете ,така и при жените .В момента се наблюдават добри изпълнения, но все още неговото силово приложение е рисковано. Считам ,че този сервис има открито бъдеще. В наше време на високо ниво могат да се отличат сервисите на Елица Василева и Нася Димитрова при жените , и Георги Братоев , Светослав Гоцев при мъжете .
На предстоящите състезания в България и чужбина сме в очакване да видим отлични изпълнения на упоменатите видове сервис и мисля ,че е време за нещо ново.
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
+ There are no comments
Add yours