Наслаждавам се на волейбола!
Наслаждавам се на волейбола, развивам се, преодолявам трудности. Това ми харесва!
Олимпийския шампион Дмитрий Мусерский за живота в Япония.
За популярността и дисциплината.
31-годишният Дмитрий Мусерский се готви за третия сезон в японската “Suntory”. В предишните две руският волейболист беше признат за най-добър нападател в лигата – в Страната на изгряващото слънце, там той играе като диагонал на разпределителя. В руския национален отбор Мусерски все още е централен блокиращ – той помогна на отбора да спечели олимпийски лиценз и е насочен към Токио през 2021 г.
– Дмитрий, в последно времена станахте активен Tiktoker. Каква е причината за това?
– Забавно е и интересно, харесва ми. Преди прекарвах повече време в Instagram, но там е скучно. Нямам глобални цели в TikTok. Просто се наслаждавам на видеоклиповете, които правим.
– Харесва ли ви да сте популярен?
– Не гоня това, но вече свикнах с факта, че има популярност.
– Случвало ли ви се е да ви притеснява общественото внимание?
– Да, преди това беше много смущаващо и разсейващо, понякога предизвикваше негативни емоции. Тогава с опит се научих да изграждам граници, разработих определени модели на поведение, така че външният интерес да не пречи на мен или кариерата ми. Знам кога мога да говоря с феновете, кога мога да отговарям на въпроси на журналистите. Разбирам, че поради кариерата във волейбола и отличителния ръст винаги ще привличам вниманието – сега го приемам нормално.
– На 12 август се навършиха осем години от победата на руския национален отбор на Олимпиадата през 2012 г. …
– Не разбирам защо празнуват годишнината от победата на Олимпиадата. Смешно ми е. В крайна сметка това не е Ден на победата. Нямам такова почитателно отношение към олимпийския медал. Има определени емоции – ярки и сантиментални, но не толкова, за да празнувам победа всяка година.
– Неведнъж сте отбелязвали, че резултатът не е основен за вас във волейбола. Каква е мотивацията ви?
– Наслаждавайки се на волейбола, постоянно развивайки се, преодолявайки трудностите. В това състояние съм повече от двадесет години и това ми харесва.
– Този финал с Бразилия ли беше най-добрият за вас в националния отбор?
-Не, по качество на игра е имало и по-добри. Но това определено е най-яркия мач, защото финала го гледаше целия свят.
– Следите ли руския волейбол, трансферите?
– Новините основно научавам от мои приятели, а за трансферите, никога не съм ги следил. Може би това не е нормално, но никога не съм се интересувал от това. Играчът се премести – страхотно, ще се видим на корта. Случвало се е на игрището да разбера, че този или онзи волейболист сега играе в друг отбор.
– Здравето е дори по-добро, отколкото беше. В сравнение с Русия условията в Япония са напълно различни. Има два мача седмично – в събота и неделя. В същото време няма промяна на часовите зони, няма дълги полети с трансфери и дълги часове на изчакване на летищата. Няма почивни дни, които прекарваш в път.
Да, играейки за Suntory, получавам сериозно натоварване, но след това има време и възможност да се възстановя както трябва. Миналия сезон, за всеки игрови уикенд, се приближавах до върха и като желание, и като физическа форма. Това е съвсем различно усещане – наистина се наслаждаваш на играта. А когато има пренасищане с работа, отвращение към топката, е трудно да покажете максимума си.
– Ставате ли по силен в Япония?
– Да. Там съществува съвсем различна скорост на игра, техниката на защита и посрещане. Все още не мога да свикна с тяхната защита. Необичайно за мен е, че когато удариш топката силно без блок в четвъртия – петия метър и тя може да се вдигне. Освен това, разпределителя може да разкъса блокадата. В Япония научих много нови и интересни неща в подготовката за игра, в тактиката, които започнах да прилагам в моята игра. Това дава развитие.
– Имайки предвид вашия опит и авторитет, можете ли да направите забележка на съотборник си по време на мач, ако той направи твърде много грешки?
– Не съм привърженик на критиката. Особено на корта, когато дори конструктивни неща може да не се възприемат поради емоции. Ако човек е отворен за помощ, мога незабавно да предложа нещо. Като цяло викането, истерията, правенето на коментари е безсмислено. Можете само да развалите отношенията и да създадете нездравословна атмосфера в екипа, което разрушава спортния дух.
По време на мач се фокусирам най-вече върху това, което ще правя, когато топката дойде при мен. Нашият спорт е отборен, така че, естествено, се опитвам да помагам на другите – с емоции, подкрепа. Но ако човекът сгреши, няма да кажа и дума. Никой не е имунизиран срещу грешки.
– Предстоящият сезон ще бъде вашият трети в Suntory. Какво следва?
– Може би четвърти или пети сезон, ако клубът е доволен. В момента всичко ми подхожда. Не знам какво ще стане през следващата година.
– Къде е финансовият фактор за вас при избора на нов клуб?
– На един от последните. Основното е, че аз и моето семейство се чувстваме добре. И това, че нивото на борба в турнира е сериозно.
– Изглежда сте единственият руски волейболист със договор за спонсорство. Как върви сътрудничеството с Toyota?
– В момента е спрян – коронавирусната криза се отрази.
– Бихте ли рекламирали нещо, което не ви харесва?
– Определено не. Ето защо рядко рекламирам нещо, въпреки че има много оферти. Как мога да промотирам добавки, ако не ги използвам сам?
– В какво инвестирате в хода на кариерата си?
– На първо място за себе си и семейството ми. Разбира се, има недвижими имоти, акции. Спортът отнема твърде много време, за да се направи нещо паралелно, да се започне някакъв бизнес. Убедих се в това няколко пъти.
– Прекарахте две години в Япония. Какво все още ви изненадва в тази страна?
– Дисциплина в абсолютно всичко. Ваксинира се от ранна възраст. Виждам колко строго се възпитават деца – личността е забита много. В резултат на това основната слабост на японците е липсата на креативно мислене, свободно изразяване на мислите.
Отчасти за това се нуждаят от легионер в екипите си, който може да ръководи, да ги поведе след себе си. Хората са свикнали да правят това, което им се казва. Правят всичко ясно и добре, но го правят без огън. Затова дори в японските фирми се практикува да се канят чуждестранни специалисти, които да внесат нови идеи и да разпалят „роботите“, които са свикнали да правят всичко според инструкциите. В обикновения живот те имат ясно установен ред за всяка процедура. Досадно е понякога, но знаете, че ако го направите правилно, ще получите това, което искате.
– Какво трябваше да промените в себе си, за да се интегрирате хармонично в японската култура?
– Изненадващо, нищо. Тази култура се оказа много близка до мен. Казано накратко, не е нужно да се обучавам как да почистя след себе си. Правих това и в Русия, но е хубаво, когато всички го правят – улиците са чисти и приятни. Не е нужно да се сдържам, за да не предредя някого на опашката – никога не съм нахлувал в личното пространство на някой друг. Чудесно е, когато всички са също толкова уважителни.
– Какво прави Япония доста успешна в справянето с коронавирус?
– Само за сметка на дисциплината. Почти всичко, което властите препоръчват, японците правят – те са много изпълнителни. В Япония маските вече бяха познат атрибут. Те добавиха антисептици, които са буквално навсякъде, и също направиха маркировки в магазините за социално разстояние от два метра. И можете да сте сигурни, че никой няма да диша по гърба и да изкачи напред пред вас. Разбира се, всичко това има положителен ефект за предотвратяване на разпространението на вируса. Сега в Япония са открити тематични паркове и има увеличение на заболяемоста, но мащабът е напълно различен, отколкото в други страни.
– Следите ли политическите събития в Русия и по света?
– Далеч съм от това. Имам достатъчно интересен и събитиен живот, за да следя всичко това.
– Някои спортисти, избягват от темата, като казват, че спортът е извън политиката.
– Това абсолютно не е вярно! Спортът и политиката са двама приятели, които вървят рамо до рамо. От собствен опит се убедих. Разбира се, невъзможно е напълно да се откъснеш от случващото се наоколо – информацията все пак пристига. Ясно е, че имам категорично мнение за различни ситуации, но не искам да клюкарствам за това.
– Вярно ли е, че в Япония не е обичайно да се оставя бакшиш в ресторантите?
– Да. Казват, че не се нуждаят от парите на други хора и дори могат да бъдат обидени. Гордеят се с работата си.
– По-удобно ли е да пътувате в Осака с кола или обществен транспорт?
– Ако има някакви пътувания в рамките на града или в предградията, тогава, разбира се, е по-удобно да се придвижите с кола, когато всичко, от което се нуждаете, е в багажника. Ако пътешествате или пътувате за мачове в други градове, тогава, разбира се, влаковете, които пътуват със скорост под 300 километра в час, са по-добри. От Осака до Токио са 9 часа с кола и само 2,5 часа с влак.
– Обикаляте много из страната. Какво ви впечатли най-много?
– Многоцветни горещи извори “7 кръга на ада” в Бепу. Толкова е необичайно и ярко, че се запомня. Всъщност има много места за посещение в Япония. Между другото, вътрешният туризъм е много развит в страната. Японците обикновено отиват в чужбина, когато се пенсионират.
Алмаз Хаиров https://sport.business-gazeta.ru/article/257982
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
+ There are no comments
Add yours