Покоряването на Олимп!      Анализ на игрите

Покоряването на Олимп! Анализ на игрите


Олимпиадата приключи, време е за анализи.

 

Олимпийските игри имат своите  нови герои. До върха стигат най-подготвените, най-адаптивните, най-упоритите и психически устойчиви.

 

Кой успя и кой се провали, къде очакванията се оправдаха и къде не.

Както винаги, преди всеки турнир едни тръгват за добро представяне,други тръгват, за да се върнат с медали, трети да се забавляват.

За първи път от много време насам в олимпийския турнир участваха отбори, намиращи се в горната част на ранкинга на FIVB, което бе предпоставка за много оспорвани мачове. Добавяйки и чудесната система на провеждане на турнира, бяхме свидетели за запомнящи се мачове.

foto:volleyballworld.com

За системата на провеждане   три групи по четири отбора, като за втората фаза се класираха първите два от всяка група и два най-добри трети отбори. Във втората фаза отборите се подреждаха според показателите: победи, геймове, точки, коефициент. На базата на всички тези цифри отборите заемаха местата си от първо до осмо място , играейки по познатата плейофна система.

Тази система изключваше влизане в комбинации и избор на противник за следваща фаза, нещо което сме наблюдавали назад във времето. Всяка точка имаше своето огромно значение.


За представянето на отборите-

В зависимост от потенциала и представянето до момента и на този турнир ясно се откроиха фаворитите за спечелване на медалите.

При мъжете

Отборите на Франция, Полша, Италия и САЩ започнаха като фаворити, така и завършиха, като Италия накрая не издържа на напрежението и се прибра с празни ръце вкъщи.

Във втората фаза на турнира се изиграха запомнящи се мачове, които дълго ще се коментират.

Италия се измъкна от смъртоностната хватка на Япония, след като изоставаше с 0-2 и 21-24. Волейболистите на Филип Блен от Япония направиха по-трудното, като загубиха, а Симоне Джаниели вкара шест последователни сервиса, без да трепне и помогна на скуадрата да измъкне гейма. След това, японците се бореха до последно, но съдбата бе решила друго.

photo:volleyballworld.com

Полша успя да преодолее в елиминационен сблъсък своя кошмар Словения. Макар и трудно Дружина полска се справи с крепкия и играещ красив волейбол словенски отбор.

Франция трябваше да премине през иглени уши, за да продължи по пътя към медалите. Изоставяйки с 0-2, френските волейболисти трябваше да положат максимални усилия да спрат Грозер и компания.

САЩ контролираше мача срещу Бразилия с лесни два гейма и отпускане, за да продължи играта още малко. Стратегията на северноамериканците сработи, а именно съсредоточавайки сили само върху игрите. Бразилия се нуждае от промяна, тъй като показаното от Резенде и неговите колеги не впечатли. Силите им стигаха само за гейм срещу сериозните противници.

photo:volleyballworld.com

На полуфиналите Италия нямаше сили да се противопостави на Франция, загубвайки в три сета. Франция нямаше спирка, играейки впечатляващ волейбол пред родна публика.

САЩ не издържа на напрежението или може би не си повярва, че може да затвори мача в четири гейма, след като водеше с 2-1 и 13-9 в четвъртата част. Полша за пореден път се измъкна от тежка ситуация. Отборът на Никола Гърбич се бореше със здравословни проблеми, но в крайна сметка успя да се класира до така желания финал. Отново на дневен ред излезе потенциалът от играчи, с които разполага Гърбич.

На финала Франция изигра най-добрия си волейбол, на който е способна и всичко в играта им се получаваше.  Подкрепяни от собствените си фенове, французите творяха на игрището. Полша нямаше сили да се противопостави и всичко приключи в три гейма. Франция дублира титлата от Токио 2020 и стана едва втория отбор в историята, който е правил това, след САЩ през 1984 и 1988 година.

photo:volleyballworld.com

Големият губещ от тези игри определено бе отборът на Аржентина, бронзов медалист от Токио 2020. Гаучосите не успяха да запишат нито една победа и рано – рано приключиха своето участие.

При жените- 

Отборите на Китай, Италия, САЩ и Бразилия бяха смятани за фаворити на база потенциал и възможности, въпреки че много специалисти не слагаха САЩ в тази група според постигнатите резултати през последната година. В тази група се намеси и отборът на Турция като най-прогресиращия отбор през миналата година, стигайки до европейската титла и печелейки VNL 23. Япония започна с грешна стъпка срещу Полша, която се оказа приятната изненада на турнира. Сърбия с Бошкович и Огниенович се опитаха да бъдат конкурентно способни, но не получиха достатъчно подкрепа от своите съотборнички.

photo:volleyballworld.com

Полуфиналите преминаха гладко. Бразилия победи чисто Доминиканска република. Италия набираше скорост и го демонстрира срещу Сърбия. САЩ не остави шансове на полякините, които бяха силно респектирани от своя противник.

Изненадата дойде от разигралата се драма между Китай и Турция, където Мелиса Варгас избухна с 42 точки и прати волейболистките на Даниеле  Сантарели в битката за медалите.

На полуфиналите, САЩ се измъкна срещу Бразилия след тайбрек, а Италия премина като бърз влак през малка гара срещу Турция. Емоционално и физически изцедени, туркините няма сили за противодействие, а пък Италия загатна, че ще се случва нещо сериозно.

photo:volleyballworld.com

Очакванията за грандиозен финал не се оправдаха. Италия започна срещата много събрано и още от първите разигравания се видя, че на волейболистките на Карч Кирали  ще им бъде много трудно. Кирали пропусна възможността да се увековечи с втора последователна олимпийска  титла, а  Хулио Веласко успя да преобрази отбора на Италия  след неговото идване. Канализира енергията в правилна посока и управляваше много правилно процесите по време на целия турнир. Италия загуби само един гейм срещу Доминиканска република, като през всички останали срещи играеше категорично и печелеше чисто. Италиянките бяха отлично подготвени в техническо и тактическо естество. Хулио Веласко стигна до Олимп, след като не успя през 1996 година с мъжкия отбор на Италия, тогава губейки от Холандия в тайбрек с 15-17.

photo:volleyballworld.com

Олимпийските турнири и при мъжете и при жените бяха на много високо технически ниво. Силата и скоростта взеха връх, но трябва да отбележим и техническите умения. Играта в защита, ако при жените този компонент от доста години е на високо ниво, то при мъжете можем да отчетем сериозно израстване, дори и при високи над два метра мъже.

Началният удар прогресира, като все по-малко са грешките и това води до по- дълги разигравания.  След сервис идва играта на блок, като съвсем закономерно след силен сервис и колебливо посрещане на противника  се повишават шансовете за изграждане на качествена и ефективна блокада.

Решението да се включват в турнира отбори по рейтинг е добро, като на този турнир всички отбори, с изключение на Египет, показаха много високо ниво на волейбол.

Важна тема от тук нататък ще бъде  трансформирането на отборите. Обикновено след Олимпиада се правят треньорски рокади,  смяна на поколенията и подмладяване на съставите. Тези размествания може да се отразят на някои отбори  и ще бъде интересно как ще протекат тези процеси на различните места.

photo:volleyballworld.com

Всяко начало има и свои край. Тези игри бяха последни за една дузина волейболни звезди, които дадоха своя принос за играта.

Шейла Кастро, Джордан Ларсон, Факундо Конте, Лусиано Де Чеко, Бруно Резенде, Лукас Сааткамп, Йоана Волош, Мая Огниенович, Марко Подрасчанин, Александър Атанасиевич, Георг Грозер обявиха своето оттегляне от националния отбор. Може би ще има и други състезатели, които ще преосмислят своята кариера в националния отбор.

Незабравимо изживяване донесе тази Олимпиада и за зрителите пред екраните с различни гледни точки от множеството камери. Видяхме перфектна картина, повторения в детайли, тактически графики след всеки гейм, улавяне на всяка емоция от главните герои, радост за окото.

 

Париж 2024 е в историята, на дневен ред идва Лос Анджелис 2028.

+ There are no comments

Add yours