
World Championship 2022M Триумф и разочарование! Анализ
Различното първенство!
До края стигат най-подготвените.
Световното първенство, което трябваше да се проведе на едно място и по една система, а се проведе на други две места с различна система. Първоначално първенството трябваше да се проведе в Русия, по система с две групови фази и финална шестица с общ брой 70 мача. По обясними причини, първенството се премести в Полша и Словения. Три месеца имаха домакините, да направят необходимата организация за такъв форум. Там системата претърпя промяна мачовете бяха намалени на 52. Първите два отбора от всяка група, плюс три най-добри трети преминаха на следващ етап. След груповата фаза се отиде на пряка елиминация.
24 отбора бяха разпределени в шест групи по четири отбора, на база ранглиста на FIVB.
След отстраняването на Русия, вакантното място в група А беше заето от Украйна, която се намираше на 24 място в световната ранглиста.
Група А- Пуерто Рико, Сърбия, Тунис и Украйна.
Група B– Бразилия, Куба, Япония и Катар.
Група C– Полша, САЩ, България и Мексико.
Група D – Камерун, Франция, Германия и Словения.
Група E – Канада, Китай, Италия и Турция.
Група F– Аржентина, Египет, Иран и Нидерландия.
След изиграване на мачовете от груповата фаза отпаднаха отборите на: Пуерто Рико, Катар, България, Мексико, Камерун, Канада, Китай и Египет.
ЗА 1/16 финал се класираха отборите:
Словения- Германия 3-1
Италия- Куба 3-1
САЩ- Турция 3-2
Полша- Тунис 3-0
Нидерландия- Украйна 0-3
Франция- Япония 3-2
Сърбия – Аржентина 0-3
Бразилия- Иран 3-0
В тази фаза на първенството имаше интересни резултати и изненади, например Сърбия спечели своята група А, но загуби от третия отбор в група Ф Аржентина, с 0-3 гейма. Украйна се възползва по пълна програма от включването си в първенството, зае второ място в своята групата и след това победи по категоричен начин победителя в група Ф Нидерландия с 3-0 и се класира за ¼ финал. САЩ и Франция преминаха през сериозни изпитания и можеше да отпаднат на ранен етап от надпреварата. САЩ се измъчи срещу Турция и само опитът им помогна да спечелят.
Франция срещна сериозна съпротива от Япония, трябваха много усилия да стигне до победата. Куба капитулира пред Италия, силите им стигнаха за почетен гейм. Момчетата от островът на свободата се върнаха на международната сцена и загатнаха за сериозен потенциал, който трябва да се развие. Домакините на първенството Полша и Словения, с подкрепата на своите привърженици премина през този етап от надпреварата без сериозни проблеми. Традиционно Бразилия тръгва бавно, мудно и колебливо на голямо състезание, за да стигне накрая до почетната стълбичка.
Четвъртфиналите предложиха невероятни емоции и мега волейбол пред пълни трибуни.
Италия- Франция 3-1
Словения – Украйна 3-1
Аржентина – Бразилия 1-3
Полша- САЩ 3-2
Третата фаза започна със супер зрелищен мач между Италия и Франция. Италия с 11 дебютанта на световно първенство, но със сериозен опит вече зад гърба си, намери начин да противодейства на считания за основен фаворит за титлата, отбор на Франция. Поуморени физически след мача с Япония, французите бяха хаотични и не концентрирани, страшно много непредизвикани грешки нетипични за тях, вдъхнаха увереност на младите и добре подготвени тактически италианци.
Победата на Италия можем да отчетем, като изненада изхождайки от състоянието на двата отбора през сезона и тяхното представяне. Франция не издържа физически, изигра няколко тежки пет геймови мача, които костваха много изразходена енергия, Загубиха ценен играч като Кевин Тили, който получи контузия мача срещу Япония. Представянето на голямата звезда Нгапет търпеше регрес в хода на шампионата, да, той решаваше трудните ситуации, но физическото му състояние му изигра лоша шега.
Словения се измъчи срещу Украйна, след лошото начало ключов се оказа втория гейм, който измъкнаха волейболистите на Джордже Крецу. На гребена емоциите, и с помощта на публиката успяха да пречупят устрема на Украйна. Ключов ход с включване на посрещача Рок Можич като диагонал, помогна на Словения да влезе в битката за медалите. Украйна е голямата изненада на първенството. Добре сложени физически и грамотни технически, украинските волейболисти впечатлиха с играта си.
Поредното латино дерби на голямо състезание, бе спечелено от Бразилия. Аржентина хвърли много сили за да стигне до този етап от надпреварата. Де Чеко и компания дадоха всичко на което са способни и не се предадоха без бой. А Бразилия не изневери на себе си, набира форма бавно и постепенно, ротациите в състава даваха своя принос.
Драмата в последния четвъртфинален сблъсък бе пълна. Полша тръгна с летящ старт в първата част, но САЩ не позволи срещата да приключи в три гейма, след като буквално подариха втория гейм на поляците. След 2-0 за Полша, волейболистите на Джон Спероу намери сили за обрат, вкараха мача в тайбрек, но лошото начало не им позволи да направят пълен обрат. Никола Гърбич много умело използваше всички налични състезатели, които дадоха своя принос Полша да се бори за медали от това първенство.
Полуфиналите
Домакините на първенството Полша и Словения стигнаха до тази фаза на първенството, което допълнително придаде емоционален заряд с препълнените трибуни.
Полша- Бразилия 3-2
Италия -Словения 3-0
Класика в жанра, Полша срещу Бразилия.
Финал преди финала.
Мега сблъсък с волейбол от най-висока класа.
На гребена на емоциите, с много качествен волейбол дружина полска успя и този път да победи, ще се бори за трета поредна световна титла. За Бразилия остава разочарованието от пропуснатите възможности.
Италия не срещна особени трудности срещу Словения. 24 години минаха от последния път когато Италия игра финал на световно първенство, Япония 1998 г. Млади, дръзки и много грамотни технически волейболистите на Фердинандо Де Джорджи дават заявка за сериозна доминация в следващите няколко години.
Мач за бронзовите медали
Бразилия за последните 22 години рядко е играла мачове за бронзови медали на световно първенство. Три титли и два загубени финала. Трудно намериха мотивация волейболистите на Ренан Дал Зото, но запазиха реномето си на топ отбор. Да си на почетната стълбичка и под светлините на прожекторите е по -добре, отколкото да наблюдаваш церемонията от страни. Словения опита, но силите им стигнаха само за почетен гейм.
Финал
До края стигат най-подготвените.
Полша и Италия заслужено стигнаха до края на първенството. По различен път се движеха двата отбора, Италия загуби само три гейма до финала. Полша премина през два петгеймови мега сблъсъци срещу САЩ и Бразилия.
Накрая отговорността смачка дружина полска, големите очаквания взеха връх и попречиха на полските волейболисти да триумфират с трета поредна световна титла. Полша не успя, но трябва да отдадем заслуженото на волейболистите на Никола Гърбич, които показаха феноменални неща. Полша разполага с всички компоненти за да бъде фактор още дълги години на волейболната сцена.
Раждането на новите феномени се случи в балона в Римини през лятото на 2021 година. Тогава бяха положени основите на отбора, който за 12 месеца покори европейския и световен връх. Златното лято за италианския волейбол продължава, до момента скуадрата има 9 шампионски титли във всички възрасти в двете направления, мъжки и женски волейбол.
ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БЪЛГАРИЯ.
За съжаление, България отпадна рано, рано от първенството, като записа само една точка след драмата с Мексико в последния мач. В първите два двубоя от групата, 0-3 от Полша и 1-3 от САЩ. Всички се надяваха да откраднем точка от фаворитите, но единствената точка за нашия отбор дойде след невероятна битка с Мексико. Хората на които се разчиташе не донесоха необходимата добавена стойност. Включването на Цветан Соколов и Тодор Скримов към подготовката закъсня и видяхме резултата.
Скримов получи разтежение във втората контрола с Канада и замина за първенството в състояние което не се изясни до края. Едно епизодично включване на задна линия срещу Мексико, с това се изчерпва неговото участие на първенството. Соколов въпреки, че беше най -резултатния състезател в нашия отбор за пореден път не оправда очакванията, да бъде истински лидер на отбора. Мартин Атанасов доброволно сдаде лидерската функция при крайните нападатели на младия Александър Николов, който в началото очаквахме да влиза като резерва и да играе по някой гейм, а стана така, че се превърна в основна фигура и без него ситуацията щеше да бъде още по-неблагоприятна.
Определено имаше разминаване, между очаквания и реалност. Играта която показа нашия отбор, отстъпва доста от нивото на другите отбори, които взеха участие на световното. Динамика, скорост, технически умения, физическо състояние и цялостно отношение към процеса.
България – Полша – 0-3 12-25/20-25/20-25
Сервис – 11 грешки- 3 директни точки.
Посрещане- 32% позитивно / 11% перфектно
Атака – 44%
Блок- 6
Непредизвикани грешки – 15
Най-резултатен състезател – Александър Николов 10т/9ат/1бл
България – САЩ 0-3 20-25/23-25/24-26
Сервис – 16 грешки- 3 точки
Посрещане- 35% позитивно / 9% перфектно
Атака – 47%
Блок – 7
Непредизвикани грешки – 22
Най-резултатен състезател Цветан Соколов 16т/13ат/2бл/1сер
България – Мексико 2-3 25-20/20-25/23-25/25-23/16-18
Сервис 24 грешки- 6 точки
Посрещане – 35% позитивно / 17% перфектно
Атака – 53%
Блок – 10
Непредизвикани грешки – 37
Най-резултатен състезател Цветан Соколов 25т/22ат/1бл/2сер
От всяко първенство излиза някой акцент, който поддържа и развива игра напред. На това първенство определено можем да кажем, че основния акцент е играта в защита. Този компонент се е развил страшно много, голям процент от състезателите демонстрираха завидни умения в задно поле, без значение от техния ръст. Видяхме дълги и продължителни разигравания с невероятни спасявания на топката, след мощни удари в нападение.
Видяхме също, че все по- трудно се компенсират позициите на ниските разпределители, когато играят на първа линия на блок. Също така видяхме, че е от особена важност за всеки отбор, разпределителят да е активен в точко носещите елементи, сервис, атака, блок, за да се побеждава. Предатавянето на Симоне Джианели във финала.
Две години до Париж 2024, сериозни размествания и подмладявания в отборите едва ли ще има, но не са изключени.
След приключване на първенството, разпределението на силите не се промени коренно. Европа продължава да доминира, вкарвайки пет отбора в първата осмица. Има шест-седем отбора, които се открояват от общия фон и продължават да подържат много високо ниво. Две години до Париж 2024, сериозни размествания и подмладявания в отборите едва ли ще има, но не са изключени.
Полша средна възраст 28,1 г, Франция средна възраст 28,3, Бразилия средна възраст 29,5, Русия, Италия средна възраст 24,1, САЩ средна възраст 29,1, Словения средна възраст 30,2. Тук трябва да отбележим, че за момента Русия е зад борда, но когато се върне на сцената отново ще бъде фактор, имайки предвид с какви състезатели разполага.
Следващото ниво е от около 8-10 отбора, Япония, Аржентина, Иран, Сърбия, Нидерландия, Канада, Германия, прогресираща Турция и изненадата на турнира Украйна. Към тази група трябва да се включи и Куба, която отсъстваше известно време.
България се намира в третата категория отбори, изхождайки от резултатите на отбора в последните две години. За последно България победи отбор от топ 8 на европейската олимпийска квалификация в Берлин, 3-2 срещу Франция в груповата фаза. Това е тревожно, но не трябва да ни отчайва.
Разполагаме със състезатели, които не са по-слаби от останалите, разполагаме с потенциал при подрастващите. Пътят е един, амбиция, работа и желание за доказване. Видяхме го, от не един отбор на това първенство.
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
+ There are no comments
Add yours